SupportCandy - en to ja translation catalogue (558 entries)

en:  Default Login on support page.
ja: サポートページのデフォルトログイン

en:  Individual Ticket Page
ja: チケットページ(個人)

en: %1$s changed %2$s to %3$s
ja: %1$s は %2$s から %3$s へ変更しました

en: %1$s changed assign agent to %2$s
ja: %1$s のサポートスタッフは %2$s に変更されました

en: %1$s changed category to %2$s
ja: %1$s はカテゴリーを %2$s に変更しました

en: %1$s changed priority to %2$s
ja: %1$s の優先度は %2$s に変更されました

en: %1$s changed raised by to %2$s
ja: %1$s は %2$s に変更されました

en: %1$s changed status to %2$s
ja: %1$s はステータスを %2$s に変更しました

en: %1$s changed ticket_widget to %2$s
ja: %1$s のチケットウィジェットは %2$s に変更されました

en: %1$s changed to %2$s
ja: %1$s は%2$sに変更されました

en: %1$s removed %2$s
ja: %1$s は %2$s を削除しました

en: %d %s ago
ja: %d %s 前

en: (Optional) Email will only send when all condition matches.
ja: (オプション)以下の条件に適合した場合のみこのメール通知を送付する

en: (Optional) Enter additional recipient email address. One email per line.
ja: (対象メールアドレスを追加する場合は1行に1件ずつ追加してください)

en: (Optional) When recipients reply to the notification from their inbox, reply will be sent to this email address.
ja: (オプション)届いたメール通知に受信者が返信した場合、回答はこのメールアドレスに送付する

en: (all agents)
ja: (全サポートスタッフ)

en: +Add New
ja: 新規追加

en: 1/3 width of Row
ja: 行の1/3の幅

en: <i>Set cron in your hosting control panel to execute below command every minute -</i>
ja: <i>利用しているサーバーのコントロールパネルで以下のCronを毎分実行する</i>

en: <p><strong>{last_reply_user_name}</strong> wrote:</p><p>{last_reply}</p><p>{ticket_url}</p><p>{ticket_history}</p>
ja: <p><strong>{last_reply_user_name}</strong> さんが記載しました:</p><p>{last_reply}</p><p>{ticket_url}</p><p>{ticket_history}</p>

en: <p>Dear {customer_name},</p><p>Thank you for creating ticket. We confirm that we have received your ticket and you will soon here back from us.</p><p>Your ticket id is #{ticket_id}. You will get email notification after we post reply in your ticket but in case email notification failed, you can check your ticket status on below link:</p><p>{ticket_url}</p>
ja: <p> {customer_name}さん,</p><p>チケット起票ありがとうございます. チケットの内容を確認して回答致します. </p><p>チケットIDは #{ticket_id}です. 回答があるとメール通知されますが、うまく通知されなかった場合は以下のURLからステータスを確認してください</p><p>{ticket_url}</p>

en: <p>Dear {customer_name},</p><p>We have received your ticket and confirmation has been sent to your email address&nbsp;{customer_email}.</p><p>Your ticket id is #{ticket_id}. You will get email notification after we post reply in your ticket but in case email notification failed, you can check your ticket status on below link:</p><p>{ticket_url}</p>
ja: <p>{customer_name}さん　あなたに起票いただいたチケットは受け付けられ、確認メールが{customer_email}に送信されました</p><p>登録したチケット番号は #{ticket_id}です. サポートスタッフからあなたのチケットに対して返信があるとメールで通知されますが、メールが送信されまかった場合は以下のリンクから確認してください:</p><p>{ticket_url}</p>

en: <p>Dear {customer_name},</p><p>Your ticket #{ticket_id} has been closed. We hope you are satisfied with our support.</p><p>If you have some further queries on this ticket, please feel free to reply same ticket. For queries not related to this ticket, please create new ticket.</p><p>{ticket_url}</p>
ja:  <p>{customer_name}さん　あなたに起票いただいたチケット #{ticket_id}はクローズされました </p><p>もしこのチケットに関してさらに質問があれば、同じチケットを使って返信してください. もしこのチケットに関係ない事項であれば、新規チケットを起票してください

en: <p>You have received new ticket from&nbsp;<strong>{customer_name}</strong>!</p><p>Below are details of the ticket:</p><p><strong>Subject:</strong>&nbsp;{ticket_subject}</p><p><strong>Description:</strong></p><p>{ticket_description}</p><p>{ticket_url}</p>
ja: <p>新しいチケットを&nbsp;<strong>{customer_name}</strong>さんから受信しました</p><p>このチケットの詳細は以下の通りです:</p><p><strong>題名:</strong>&nbsp;{ticket_subject}</p><p><strong>内容:</strong></p><p>{ticket_description}</p><p>{ticket_url}</p>

en: ASC
ja: 昇順

en: Action
ja: アクション

en: Action Bar Color
ja: アクションバーの色

en: Action Button
ja: アクションボタン

en: Actions
ja: アクション

en: Add
ja: 追加

en: Add New Agent
ja: 新規サポートスタッフを追加

en: Add New Category
ja: 新規カテゴリ追加

en: Add New Form Field
ja: 新規入力項目を追加

en: Add New Priority
ja: 新規優先度を追加

en: Add New Role
ja: 新規ロールを追加

en: Add New Status
ja: 新規ステータスを追加

en: Add Note
ja: メモを追加

en: Add filter item
ja: フィルター項目を追加

en: Add list item
ja: リスト項目を追加

en: Add new agent only field
ja: サポートスタッフ専用項目を追加

en: Add new email notification
ja: 新規メール通知を追加

en: Added successfully.
ja: 追加が完了しました

en: Additional Recipients
ja: 追加受信者

en: Administrator
ja: 管理者

en: Advance Filter Apply Button
ja: フィルター適用ボタン

en: Advance Filter Close Button
ja: フィルタークローズボタン

en: Advance Filter Save Button
ja: フィルター保存ボタン

en: Agent
ja: サポートスタッフ

en: Agent Created
ja: 作成されたサポートスタッフ

en: Agent Name
ja: サポートスタッフ名

en: Agent Only Fields
ja: サポートスタッフ専用項目

en: Agent Roles
ja: サポートスタッフロール

en: Agent Setting
ja: サポートスタッフ設定

en: Agent Settings
ja: サポートスタッフ設定

en: Agent Ticket Filters
ja: サポートスタッフチケットフィルター

en: Agent Ticket List
ja: サポートスタッフチケットリスト

en: Agent View
ja: サポートスタッフビュー

en: Agent added successfully.
ja: サポートスタッフ追加が完了しました

en: Agent already exist.
ja: サポートスタッフは既に登録されています

en: Agent deleted successfully.
ja: サポートスタッフ削除が完了しました

en: All Tickets
ja: 全てのチケット

en: All threads in decending order except last reply
ja: 最終回答を除いてすべてのスレッドは降順で表示されます

en: Allow Captcha
ja: CAPTCHAを許可

en: Allow customer to close ticket
ja: ユーザーにチケットクローズを許可する

en: Allow guest ticket
ja: ゲストチケットを許可

en: Allow rich text editor for guest ticket
ja: ゲストチケット上でテキストエディタの使用を許可する

en: Allowed
ja: 許可する

en: Already available in list.
ja: 既に利用可能なリストです

en: An error occured while creating category.
ja: カテゴリーの新規作成中にエラーが発生しました

en: An error occured while creating custom field.
ja: カスタムフィールド(自由項目)の新規作成中にエラーが発生しました

en: An error occured while creating email notification.
ja: メール通知の新規作成中にエラーが発生しました

en: An error occured while creating priority.
ja: 優先度の新規作成中にエラーが発生しました

en: An error occured while creating status.
ja: ステータスの新規作成中にエラーが発生しました

en: An error occured while deleting email notification.
ja: メール通知を削除する際にエラーが発生しました

en: Appearance
ja: 画面表示

en: Appearance Settings
ja: 画面表示

en: Applicable for customer only.
ja: ユーザーのみに適用されます

en: Applicable for subscriber role only.
ja: 記入者ロールしか適用できません

en: Apply Filter
ja: フィルタを適用

en: Are you sure to close this ticket?
ja: このチケットをクローズしますか?

en: Are you sure to delete these tickets?
ja: これらのチケットを削除しますか?

en: Are you sure to delete this thread?
ja: このスレッドを削除しますか?

en: Are you sure to restore these tickets?
ja: これらのチケットを復元しますか?

en: Are you sure to restore this ticket?
ja: このチケットを復元しますか

en: Are you sure?
ja: 確認

en: Assign Agent
ja: サポートスタッフ

en: Assign assigned me
ja: 自身に割り当てされたチケットに別のサポートスタッフを割り当て

en: Assign assigned others
ja: 他のサポートスタッフに割り当てされたチケットのサポートスタッフの再割り当て

en: Assign unassigned
ja: 未割当のチケットにサポートスタッフを割り当て

en: Assigned Agent
ja: サポートスタッフ

en: Assigned Agents
ja: 割当済みスタッフ

en: Attach file
ja: 添付ファイル

en: Attached file type not allowed!
ja: そのファイル形式は添付できません

en: Attachment max filesize(MB)
ja: 添付ファイルの最大サイズ(MB)

en: Attachments
ja: 添付ファイル

en: Auto Refresh : Off
ja: 自動更新:しない

en: Auto Refresh : On
ja: 自動更新:する

en: Awaiting agent reply
ja: サポートスタッフの返信待ち

en: Awaiting customer reply
ja: ユーザーの返信待ち

en: Background Color
ja: 背景色

en: Background color
ja: 背景色

en: Background color of container for all screens including ticket list, open ticket, create ticket, etc.
ja: 全画面のコンテナの背景色(チケットリスト、オープンチケット、チケット作成などを含む)

en: Background color of priority.
ja: 優先度の背景色

en: Background color of status.
ja: ステータスの背景色

en: Body for email to send. Use macros for ticket specific details. Macros will get replaced by its value while sending an email.
ja: 送付するメール本文. チケットの詳細はマクロを利用してください. マクロはメール送付時に適切な内容に置き換えられます

en: Border Color
ja: 境界線の色

en: Calender date format
ja: カレンダー日付

en: Cancel
ja: キャンセル

en: Cancel Button
ja: キャンセルボタン

en: Captcha
ja: CAPCTHA認証

en: Category
ja: カテゴリ

en: Category Name
ja: カテゴリー名

en: Category added successfully.
ja: カテゴリー追加が完了しました

en: Category deleted successfully.
ja: カテゴリー削除が完了しました

en: Category order saved.
ja: カテゴリーの表示順が保存されました

en: Change Agent Fields
ja: サポートスタッフフィールドを変更

en: Change Raised By
ja: 起票者を変更

en: Change Raised By assigned me
ja: 自身に割り当てられたチケットの起票者の変更

en: Change Raised By assigned others
ja: 他のサポートスタッフに割り当てられたチケットの起票者の変更

en: Change Raised By unassigned
ja: 未割当のチケットの起票者の変更

en: Change Status
ja: ステータス変更

en: Change Ticket Status
ja: チケットステータスを変更

en: Change agentonly fields assigned me
ja: 自身に割り当てられたチケットのサポートスタッフ専用項目の変更

en: Change agentonly fields assigned others
ja: 他のサポートスタッフに割り当てられたチケットのサポートスタッフ専用項目の変更

en: Change agentonly fields unassigned
ja: 未割当のチケットのサポートスタッフ専用項目の変更

en: Change status assigned me
ja: 自身に割り当てられたチケットのステータスの変更

en: Change status assigned others
ja: 他のサポートスタッフに割り当てられたチケットのステータスの変更

en: Change status unassigned
ja: 未割当のチケットステータス変更

en: Change ticket fields assigned me
ja: 自身に割り当てられたチケットフィールドの変更

en: Change ticket fields assigned others
ja: 他のサポートスタッフに割り当てられたチケットフィールドの変更

en: Change ticket fields unassigned
ja: 未割当のチケットのチケットフィールドの変更

en: Cheating huh?
ja: 何やってんだ?

en: Checkbox
ja: チェックボックス

en: Click Here
ja: ここをクリック

en: Click Here to Login
ja: ログインする

en: Click here to go to support page
ja: サポートページを参照するにはここをクリック

en: Clone
ja: 複製

en: Clone Ticket
ja: チケットを複製

en: Close
ja: 閉じる

en: Close Button
ja: クローズボタン

en: Close Ticket
ja: チケットをクローズ

en: Close ticket customer notification
ja: ユーザー通知チケットを閉じる

en: Close ticket status
ja: チケットステータスをクローズ

en: Closed
ja: クローズ済み

en: Color
ja: 色

en: Color of action bar for all screens. This color also gets applied to container border
ja: アクションバーの色　この色はコンテナ境界線にも適用されます

en: Conditions
ja: 条件

en: Confirm
ja: 確認

en: Confirm Password
ja: パスワード確認

en: Continue as Guest
ja: ゲストとして続行

en: Continue as Guest Button
ja: ゲストボタンとして続行

en: Create New Ticket
ja: 新規チケット作成

en: Create Ticket Button (Action Bar)
ja: チケットボタンを作成(アクションバー）

en: Create Ticket Page
ja: チケット起票ページ

en: Create a new User
ja: 新規ユーザー登録

en: Cron Method
ja: Cron実行方法

en: Cron Set-up Information
ja: Cron設定情報

en: Cron Setting
ja: Cron設定

en: Current user email
ja: 現在のユーザーメールアドレス

en: Current user name
ja: 現在のユーザー名

en: Custom Fields
ja: カスタムフィールド(自由項目)

en: Custom Url
ja: カスタムURL

en: Customer
ja: ユーザー

en: Customer Ticket Filters
ja: ユーザーチケットフィルター

en: Customer Ticket List
ja: ユーザーチケットリスト

en: Customer View
ja: ユーザービュー

en: DESC
ja: 降順

en: Date
ja: 日付

en: Date Created
ja: 作成日

en: Date Updated
ja: 更新日

en: Default
ja: デフォルト

en: Default Buttons (Action Bar)
ja: デフォルトボタン(アクションバー)

en: Default Login
ja: デフォルトログイン

en: Default category can not be deleted.
ja: デフォルトのカテゴリーは削除できません

en: Default field can not be deleted.
ja: デフォルトのフィールドは削除できません

en: Default order by
ja: デフォルト表示順

en: Default role can not be deleted.
ja: デフォルトのロールは削除できません

en: Default ticket category
ja: デフォルトのチケットカテゴリー

en: Default ticket close status can not be deleted.
ja: デフォルトのチケットクローズステータスは削除できません

en: Default ticket priority
ja: デフォルトのチケット優先度

en: Default ticket priority can not be deleted.
ja: デフォルトのチケット優先度は削除できません

en: Default ticket status
ja: デフォルトのチケットステータス

en: Default ticket status can not be deleted.
ja: デフォルトのチケットステータスは削除できません

en: Delete
ja: 削除

en: Delete This Thread
ja: このスレッドを削除

en: Delete Ticket
ja: チケットの削除

en: Delete Tickets
ja: チケットを削除

en: Delete assigned me
ja: 自身に割り当てられたチケットの削除

en: Delete assigned others
ja: 他のサポートスタッフに割り当てられたチケットの削除

en: Delete this thread
ja: このスレッドを削除

en: Delete unassigned
ja: 未割当のチケットの削除

en: Delete unassigned ticket capability.
ja: 未割当のチケットの削除を許可する

en: Deleted
ja: 削除済み

en: Deleted successfully.
ja: 削除が完了しました

en: Description
ja: 内容

en: Description empty!
ja: 詳細欄が空白です

en: Detailed description of the ticket
ja: チケットの詳細

en: Disable
ja: 無効

en: Download
ja: ダウンロード

en: Drop Down
ja: ドロップダウン

en: Edit Agent
ja: サポートスタッフを編集

en: Edit Agent Role
ja: サポートスタッフのロールを編集

en: Edit Buttons
ja: 編集ボタン

en: Edit Category
ja: カテゴリー編集

en: Edit Form Field
ja: 入力項目を編集

en: Edit Priority
ja: 優先度を編集

en: Edit Status
ja: ステータスを編集

en: Edit Subject
ja: タイトルを編集

en: Edit This Thread
ja: このスレッドを編集

en: Edit Ticket Widget
ja: チケットウィジェットを編集

en: Edit agent only field
ja: サポートスタッフ専用項目を編集

en: Edit email notification
ja: メール通知を編集

en: Edit this thread
ja: このスレッドを編集

en: Email
ja: メールアドレス

en: Email Address
ja: メールアドレス

en: Email Body
ja: メール本文

en: Email Notification added successfully.
ja: メール通知が完了しました

en: Email Notification clone successfull.
ja: メール通知の複製が完了しました

en: Email Notification delete successfull.
ja: メール通知削除が完了しました

en: Email Notification updated successfully.
ja: メール通知のアップデートが完了しました

en: Email Notifications
ja: メール通知

en: Email Subject
ja: メールタイトル

en: Emails to send by this name.
ja: 差出人

en: Emails to send from this email.
ja: 差出元メールアドレス

en: Emails will not be sent to these email addresses. New email should begin on new line.
ja: 記載のメールアドレスにはメールを送付しない(対象メールアドレスは1行に1件ずつ追加してください)

en: Enable
ja: 有効

en: Enable or disable Captcha in ticket form.
ja: CAPTCHAをチケットフォームで利用可または不可にします

en: Enable or disable GDPR condition on ticket form.
ja: チケットフォーム上のGDPR条件を有効・無効化する

en: Enable or disable Terms and Condition ticket form.
ja: 利用条件をチケットフォーム上で表示・非表示にする

en: Enable or disable personal data retention policy .
ja: 個人情報の記録保持ポリシーを有効・無効にする

en: Enable or disable personal information in ticket form.
ja: 個人情報をチケット項目に入力可能にする

en: Enables 'Close Ticket' button for customer inside open ticket screen.
ja: オープンチケットの画面上でユーザーに'チケットクローズ'ボタンを有効化する

en: Enables guest ticket facility. Guest will able to create ticket without needing them to have an user account on website. They can create ticket using their name and email address.
ja: ゲストによるチケット登録を有効にします.ユーザー登録がなくてもゲストはチケット起票が可能で、氏名とメールアドレスだけで起票できます.

en: Enter your add-ons license keys here to receive updates for purchased add-ons. If your license key has expired, please renew your license.
ja: 購入済みのアドオンのアップデートを行うために、アドオンのライセンスキーを入力してください. 有効期限が切れた場合は、ライセンスを更新してください

en: Error
ja: エラー

en: Error: file format not supported!
ja: エラー：サポートされていないファイルです

en: Error: file size exceeded allowed limit!
ja: エラー：ファイルサイズが大きすぎます

en: External
ja: 外部

en: Extra Information
ja: 追加情報

en: Extra information about the field. Useful if you want to give instructions or information about the field for agent. Keep this empty if not needed.
ja: この項目に対する追加情報. サポートスタッフにこの項目についての情報提供や指示する際に有用です. 不要であれば空欄のままにしてください

en: Extra information about the field. Useful if you want to give instructions or information about the field in create ticket from. Keep this empty if not needed.
ja: この項目に対する追加情報. サポートスタッフにこの項目についての情報提供や指示する際に有用です. 不要であれば空欄のままにしてください

en: Field Label
ja: 項目名

en: Field Name
ja: フィールド名

en: Field Options
ja: 項目オプション

en: Field Type
ja: フィールドタイプ

en: Field added successfully.
ja: フィールド追加が完了しました

en: Field deleted successfully.
ja: フィールド削除が完了しました

en: File Attachment
ja: ファイル添付

en: File deleted successfully.
ja: ファイル削除が完了しました

en: File size exceed allowed limit!
ja: ファイルサイズが大きすぎます

en: Filter Widgets
ja: フィルターウィジェット

en: Filter label
ja: フィルタラベル

en: Filters
ja: フィルター

en: Footer
ja: フッター

en: Forgot your password?
ja: パスワードをお忘れですか

en: Form field order saved.
ja: フォームフィールドが保存されました

en: From Email
ja: 発信元メールアドレス

en: From Name
ja: 発信元氏名

en: Full width of Row
ja: 行の全部の幅

en: GDPR Text
ja: GDPRテキスト

en: General
ja: 一般

en: General Settings
ja: 一般設定

en: Half width of Row
ja: 行の半分の幅

en: Header
ja: ヘッダー

en: Hide Filters
ja: フィルタを外す

en: I agree the %1$s
ja:  %1$s に同意します

en: I am body!
ja: 私は人間です

en: I understand my personal information like Name, Email address, IP address etc will be stored in database.
ja: 私は氏名、メールアドレス、IPアドレスといった個人情報がデータベースに保存されることを理解しました

en: I'm not a robot
ja: 私はロボットではありません

en: If disabled, will not be available in create ticket form. This will disable ability of customer to insert while creating ticket but agents can edit these values and remian visible in open ticket
ja: 不可にすると、チケットフォームを作成できなくなります. チケット作成時にユーザーが記入できなくなりますが、サポートスタッフはフォームの値を編集し、オープンチケット中で見えるようにできます

en: If enabled guest will be able to use rich text editor.
ja: 利用可にするとゲストはテキストエディタで入力できます

en: Ignore Emails
ja: メールを無視

en: Incorrect URL!
ja: URLが正しくありません

en: Incorrect email address!
ja: 正しくないメールアドレスです

en: Insert Macros
ja: マクロを挿入

en: Insert category name.
ja: カテゴリー名を記入

en: Insert category name. Please make sure category name you are entering should not already exist.
ja: カテゴリーを記入.既に存在するカテゴリー名は利用できません

en: Insert field label. Please make sure label you are entering should not already exist in agent only as well as ticket form fields.
ja: 項目名を記入. すでにチケット入力項目に存在する項目名は使用できません

en: Insert field label. Please make sure label you are entering should not already exist.
ja: 項目名を記入.既に存在する項目名は利用できません

en: Insert field options. New option should begin on new line.
ja: 項目オプションを記入. 1行に1件ずつ追加してください

en: Insert priority name. Please make sure priority name you are entering should not already exist.
ja: 優先度を記入.既に存在する優先度は利用できません

en: Insert status name. Please make sure status name you are entering should not already exist.
ja: ステータス名を記入.既に存在するステータス名は利用できません

en: Invalid Action
ja: 不正な動作です

en: Label
ja: ラベル

en: Label to represent ticket in email notification subject etc e.g. You may want to use this as a bug tracking then you can label it like issue #123, bug #132 etc. So that it should be  show in issue #123 or Bug #123. Please note this will only work in email subject. If you want to change all places, you will need to translate .pot
ja: メール通知のタイトル上でチケットを表すための項目. 例えばバグの追跡のためにふる問題管理番号#123といったものを使いたい場合、[問題管理番号#123]とか[バグ#123]といったものを表示させます. 注意点としてメール通知の題名のみ有効で,ほかの場面で利用する場合は.potファイルを変更してください

en: Last Note
ja: 最新のメモ

en: Last note user email
ja: 最新のメモのユーザーメールアドレス

en: Last note user name
ja: 最新のメモのユーザー名

en: Last reply
ja: 最終サポートスタッフ

en: Last reply user email
ja: 最終返信者のメールアドレス

en: Last reply user name
ja: 最終返信者

en: License
ja: ライセンス

en: List order saved.
ja: オーダーリストが保存されました

en: Login Form
ja: ログイン

en: Maximum attachment size of file to be able to attach for attachment fields.
ja: 添付フィールドに追加可能な添付ファイルの最大サイズ

en: Mine
ja: 自身のチケット

en: Modal Title
ja: 子タイトル

en: Modal Window (Popup Screen)
ja: 子ウィンドウ(ポップアップ画面)

en: More Settings
ja: 詳細設定

en: Name
ja: 氏名

en: Need Help? Click Here!
ja: お困りの時はここをクリック

en: New Ticket
ja: 新規チケット

en: New Ticket!
ja: 新規チケット

en: New ticket customer confirmation
ja: 新規チケット起票通知

en: New ticket staff notification
ja: 新しいチケットのサポートスタッフ通知

en: No Agent fields
ja: サポートスタッフフィールドがありません

en: No Agent only Fields
ja: スタッフ限定項目ではない

en: No Ticket Fields
ja: チケットフィールドがありません

en: No Ticket fields
ja: チケットフィールドがありません

en: No add-ons installed. See available add-ons - %1$s.
ja: アドオンがインストールされていません. 利用可能なアドオンを確認してください  %1$s.

en: No filters found!
ja: フィルターが存在しません

en: No matching data
ja: 一致するデータがありません

en: No matching users
ja: 該当するユーザーが存在しません

en: No tickets found!
ja: チケットが見つかりません

en: None
ja: なし

en: Not Allowed
ja: 許可しない

en: Notification Type
ja: 通知タイプ

en: Number Only
ja: 番号のみ

en: Number of Tickets shown per page for agent view.
ja: サポートスタッフビューでのページ毎チケット数

en: Number of Tickets shown per page for customer view.
ja: ユーザービュー上でページ毎に表示されるチケット数

en: Number of tickets
ja: チケット数

en: Once every minute
ja: 数分に一度

en: Open
ja: オープン

en: Open Ticket Widget
ja: オープンチケットウィジェット

en: Other Reply Form Buttons
ja: 他の回答フォームボタン

en: Password
ja: パスワード

en: Password and confirm password does not match.
ja: パスワードが一致しません

en: Personal Data Retention
ja: 個人情報の記録保持

en: Personal Information
ja: 個人情報

en: Please confirm password!
ja: パスワードを確認してください

en: Please confirm you are not a robot!
ja: ロボットではない

en: Please enter correct email address!
ja: 正しいメールアドレスを入力してください

en: Please enter password!
ja: パスワードを入力してください

en: Please enter username!
ja: ユーザー名を入力してください

en: Please insert your email address
ja: あなたのメールアドレスを入力してください

en: Please insert your email.
ja: メールアドレスを入力してください

en: Please insert your name
ja: 氏名を入力してください

en: Please insert your name.
ja: 名前を入力してください

en: Please select category.
ja: カテゴリーを選択してください

en: Please select priority.
ja: 優先度を選択してください

en: Please select width of the field in create ticket form.
ja: チケット上の項目の幅を選択

en: Please sign in
ja: サインインしてください

en: Please wait ...
ja: しばらくお待ちください

en: Post Reply
ja: 過去の回答

en: Priority
ja: 優先度

en: Priority Name
ja: 優先度名

en: Priority added successfully.
ja: 優先度追加が完了しました

en: Priority color and background color should not be same.
ja: 優先度の色と背景色が同一です

en: Priority deleted successfully.
ja: 優先度削除が完了しました

en: Priority order saved.
ja: 優先度の表示順が保存されました

en: Private Note
ja: 個人メモ

en: Radio Button
ja: ラジオボタン

en: Raised By
ja: 起票者

en: Recipients
ja: 受信者

en: Refresh
ja: 更新

en: Register Button
ja: 登録ボタン

en: Register Button
ja: 登録ボタン

en: Register Now
ja: 登録する

en: Remember me
ja: 記憶する

en: Removed successfully.
ja: 削除が完了しました

en: Reply
ja: 回答

en: Reply Thread
ja: 回答スレッド

en: Reply assigned me
ja: 自身に割り当てられたチケットの回答

en: Reply assigned others
ja: 他のサポートスタッフに割り当てられたチケットの回答

en: Reply form position
ja: 回答の位置

en: Reply form position in open ticket page. 'Top' will load reply form above ticket threads and ticket threads will load in decending order. Whereas, 'Bottom' will load reply form below ticket thread and threads loaded in acending order.
ja: オープンチケットのページにおける回答の位置を設定します. 'Top'であればチケットスレッドの上から回答フォームを、チケットスレッドを降順に読み込みます. 'Bottom'であればチケットスレッドの下から回答フォームを、チケットスレッドは昇順に読み込みます

en: Reply ticket notification
ja: チケット通知を返信

en: Reply to
ja: 回答先

en: Reply to Closed Tickets
ja: クローズされたチケットに返信する

en: Reply unassigned
ja: 未割当のチケットの回答

en: Report Thread
ja: レポートスレッド

en: Required
ja: 必須

en: Required fields can not be empty!
ja: 要望フィールドは空白にできません

en: Reset Button
ja: リセットボタン

en: Reset Default
ja: デフォルトに戻す

en: Reset Filters
ja: フィルタをリセット

en: Reset Form
ja: フォームをリセット

en: Restore
ja: 復元

en: Restore Deleted Tickets
ja: 削除したチケットを復元する

en: Restore Ticket
ja: チケットを復元

en: Role
ja: ロール

en: Save
ja: 保存

en: Save Changes
ja: 変更を保存

en: Save Filter
ja: フィルタを保存

en: Save Settings
ja: 設定を保存

en: Saved Filters
ja: 保存されたフィルター

en: Search agent ...
ja: サポートスタッフ検索

en: Search...
ja: 検索

en: Select Field
ja: フィールド選択

en: Select Role
ja: ロール選択

en: Select User
ja: ユーザー選択

en: Select agent role. You can create new role in Agent Roles section if needed.
ja: サポートスタッフロールの選択.追加が必要ならばサポートスタッフロールの設定にて追加してください

en: Select conditions to show this field in create ticket form. Visible if no conditions set. Visible if any one of added conditions matches while creating ticket.
ja: チケット起票の際に表示する項目の条件を選択. もし条件設定されない場合は表示になります. 記載された条件が一つでも合えば、起票の際、表示されます

en: Select event to send this email.
ja: このメール通知を送付するイベントを選択

en: Select field
ja: フィールド選択

en: Select field type.
ja: フィールドタイプを選択してください

en: Select option
ja: オプション選択

en: Select page in which shortcode is inserted. Create a page with shortcode [supportcandy] if not created yet. Fullwidth page template is recommended.
ja: ショートコードが挿入されたページを選択. ページが未作成の場合は、ショートコード[supportcandy]が挿入されたページ(横幅がフルサイズの画面推奨)を作成してください

en: Select roles who will receive email notifications. Assigned Agent will be none if type is New Ticket. If you want to automate assign agent for new ticket, you can purchase our <strong>Assign Agent Rules</strong> add-on.
ja: メール通知を受け取るロールを選択. 新規起票の場合はサポートスタッフの割り当てがなされませんが、自動割り当てをする場合は、<strong>Assign Agent Rules</strong> アドオンを購入してください

en: Select statuses for unresolved filter in ticket list.
ja: チケットリスト上で未解決チケットとして表示するステータスを選択

en: Select user to whome you want to make an agent.
ja: サポートスタッフとして割り当てたいユーザーを選択

en: Select your terms and conditions page.
ja: 利用条件ページを選択

en: Selected users can see the widget.
ja: 選択されたユーザーがこのウィジェットを参照可能

en: Set retention period
ja: 保持期間設定

en: Set time for which personal data should br reatained.
ja: 個人情報をシステムに保持する期間をセットしてください

en: Settings
ja: 設定

en: Settings saved.
ja: 設定完了

en: Short description of the ticket.
ja: チケットの記述が短すぎます

en: Show Filters
ja: フィルタを参照

en: Show/hide ticket widget in open ticket.
ja: オープンチケットでチケットウィジェットを表示/非表示

en: Sign In Button
ja: サインインボタン

en: Sign in
ja: サインイン

en: Signature
ja: 署名

en: Status
ja: ステータス

en: Status Name
ja: ステータス名

en: Status added successfully.
ja: ステータス追加が完了しました

en: Status color and background color should not be same.
ja: ステータスの色と背景色は別の色にしてください

en: Status deleted successfully.
ja: ステータス追加が完了しました

en: Status order saved.
ja: ステータスの表示順が保存されました

en: Status to apply if 'Close Ticket' button clicked for a ticket.
ja: 'チケットクローズ'ボタンをクリックした場合に適用されるステータス

en: Subject
ja: 題名

en: Subject for email to send.
ja: メールタイトル

en: Submit
ja: 送信

en: Submit Button
ja: 送信ボタン

en: Submit Note
ja: メモを送信

en: Submit Reply
ja: 回答を送信

en: Submit Reply Button
ja: 回答送信ボタン

en: Submit Ticket
ja: チケットを送信

en: Success!
ja: 完了しました

en: Support
ja: サポート

en: Support %s
ja: サポート %s

en: Support Agents
ja: サポートスタッフ

en: Support Page
ja: サポートページ

en: Tag
ja: タグ

en: Templates
ja: テンプレート

en: Term & Conditions & GDPR
ja: 利用条件とGDPR

en: Terms & Canditions
ja: 利用条件

en: Terms Page
ja: 利用条件ページ

en: Text Field
ja: テキストフィールド

en: Text color of container for all screens including ticket list, open ticket, create ticket, etc.
ja: 全画面のテキスト色(チケットリスト、オープンチケット、チケット作成などを含む)

en: Text color of priority.
ja: 優先度のテキスト色

en: Text color of status.
ja: ステータスのテキスト色

en: Text to show on create ticket page.
ja: チケット作成ページに表示されるテキスト

en: Text to show on thank you screen.
ja: 送信完了画面で表示するテキスト

en: Textarea
ja: テキストボックス

en: Thank you page
ja: 送信完了ページ

en: Thank you page redirect url
ja: 送信完了ページからリダイレクトされるURL

en: Thank you text
ja: 送信完了メッセージ

en: There is a new version of %1$s available. %2$sView version %3$s details%4$s or %5$supdate now%6$s.
ja: 新しいバージョン %1$s が利用可能です. %2$sView version %3$s 詳細%4$s または %5$s今すぐアップデート%6$s.

en: There is a new version of %1$s available. %2$sView version %3$s details%4$s.
ja: 新しいバージョン %1$s が利用可能です %2$sView version %3$s 詳細%4$s.

en: This category will get applied for newly created ticket.
ja: このカテゴリーは新規作成されたチケットに適用されます

en: This email is already registered, please choose another one.
ja: このメールアドレスは登録済みです. 別のメールアドレスで登録してください

en: This format will be applicable for input date fields (datepicker) for SupportCandy.
ja: この様式はこのシステムにおける日付フィールド(datepicker)に適用されます

en: This priority will get applied for newly created ticket.
ja: この優先度は新規作成されたチケットに適用されます

en: This status will be applied to the ticket if agent or any support staff post reply in ticket. 'Default' will not change status of the ticket in this case.
ja: このステータスはサポートスタッフがチケット内で回答した場合に適用されます. この場合デフォルトではチケットステータスは変更されません

en: This status will be applied to the ticket if customer post reply in ticket. 'Default' will not change status of the ticket in this case.
ja: このステータスはユーザーから返信があったチケットに適用されます. この場合デフォルトではチケットステータスは変更されません

en: This status will get applied for newly created ticket.
ja: このステータスは新規作成されたチケットに適用されます

en: This username is already registered. Please choose another one.
ja: このユーザー名は登録済みです. 別のユーザー名で登録してください

en: Ticket
ja: チケット

en: Ticket Alice in Email Notification Subject
ja: メールの題名に付与するチケット情報

en: Ticket Categories
ja: チケットカテゴリー

en: Ticket Category
ja: チケットカテゴリー

en: Ticket Fields
ja: チケットの項目

en: Ticket Form Fields
ja: チケットの入力項目

en: Ticket ID
ja: チケットID

en: Ticket List
ja: チケット一覧設定

en: Ticket List Header
ja: チケットリストのヘッダ

en: Ticket List Item Mouseover
ja: チケットリスト項目(マウスオーバー時)

en: Ticket Logs
ja: チケットログ

en: Ticket Notifications
ja: チケット通知

en: Ticket Permissions
ja: チケットに対する許可

en: Ticket Priorities
ja: チケット優先度

en: Ticket Reply
ja: チケットへの回答

en: Ticket Status
ja: チケットステータス

en: Ticket Statuses
ja: チケットステータス

en: Ticket URL
ja: チケットURL

en: Ticket Widget Order  saved.
ja: チケットウィジェットの表示順が保存されました

en: Ticket Widgets
ja: チケットウィジェット

en: Ticket assigned to all other agents change Raised By capability.
ja: 他のサポートスタッフに割り当てられたチケットの起票者の変更を許可する

en: Ticket assigned to all other agents change agentonly fields capability.
ja: 他のサポートスタッフに割り当てられたチケットのサポートスタッフ専用項目の変更を許可する

en: Ticket assigned to all other agents change ticket fields capability.
ja: 他のサポートスタッフに割り当てられたチケットフィールドの変更を許可する

en: Ticket assigned to all other agents change ticket status capability.
ja: 他のサポートスタッフに割り当てられたチケットのステータスの変更を許可する

en: Ticket assigned to all other agents delete capability.
ja: 他のサポートスタッフに割り当てられたチケットの削除を許可する

en: Ticket assigned to all other agents further assign capability.
ja: 他のサポートスタッフに割り当てされたチケットのサポートスタッフの再割り当てを許可する

en: Ticket assigned to all other agents reply capability.
ja: 他のサポートスタッフに割り当てられたチケットへの回答を許可する

en: Ticket assigned to all other agents. This will also enable private notes.
ja: 他のサポートスタッフに割り当てられたチケットを表示する. 個人メモも利用可能

en: Ticket assigned to user himself change Raised By capability.
ja: 自身に割り当てられたチケットの起票者の変更を許可する

en: Ticket assigned to user himself change agentonly fields capability.
ja: 自身に割り当てられたチケットのサポートスタッフ専用項目の変更を許可する

en: Ticket assigned to user himself change ticket fields capability.
ja: 自身に割り当てられたチケットフィールドの変更を許可する

en: Ticket assigned to user himself change ticket status capability.
ja: 自身に割り当てられたチケットのステータスの変更を許可する

en: Ticket assigned to user himself delete capability.
ja: 自身に割り当てられたチケットの削除を許可する

en: Ticket assigned to user himself further assign capability.
ja: 自身に割り当てされたチケットの別のサポートスタッフへの割り当てを許可する

en: Ticket assigned to user himself reply capability.
ja: 自身に割り当てられたチケットへの回答を許可する

en: Ticket assigned to user himself. This will also enable private notes.
ja: ユーザー自身に割り当てられたチケットを表示する. 個人メモも利用可能

en: Ticket priority
ja: チケット優先度

en: Ticket status after agent reply
ja: サポートスタッフ返信後のチケットステータス

en: Ticket status after agent reply can not be deleted.
ja: 回答者返信後のチケットステータスは削除できません

en: Ticket status after customer reply
ja: ユーザーから返信後のチケットステータス

en: Ticket status after customer reply can not be deleted.
ja: ユーザー返信後のチケットステータスは削除できません

en: Tickets
ja: チケット

en: Tickets Record
ja: チケット記録

en: Tickets are loaded by selected order for agent view by default.
ja: サポートスタッフ画面において、デフォルトで表示するチケット順序を選択

en: Tickets are loaded by selected order for customer view by default.
ja: ユーザービューでチケットはデフォルトで設定された順でロードされます

en: Tickets of customer having email %s has been anonymized.
ja: %sのメールアドレスのユーザーチケットが匿名にされました

en: Title
ja: タイトル

en: Title to show in notification list. Please make sure title you are entering is not already available in other notifications.
ja: この通知におけるメールタイトル. すでにほかのメール通知で使っていないタイトルに設定してください

en: To run cron please execute the following command per minute with your cron:
ja: 以下のコマンドをあなたの環境のcronでで数分毎に実行してください

en: Type
ja: タイプ

en: Unassigned
ja: サポートスタッフ未割当

en: Unassigned change agentonly fields capability.
ja: 未割当のチケットのサポートスタッフ専用項目の変更を許可する

en: Unassigned change ticket fields capability.
ja: 未割当のチケットのチケットフィールドの変更を許可する

en: Unassigned ticket assign agent capability.
ja: 未割当のチケットにサポートスタッフの割り当てを許可する

en: Unassigned ticket change raised by capability.
ja: 未割当のチケットの起票者の変更を許可する

en: Unassigned ticket list visibility.
ja: 未割当のチケットリストを表示する

en: Unassigned ticket reply capability.
ja: 未割当のチケットへの回答を許可する

en: Unassigned ticket status change capability.
ja: 未割当のチケットのステータス変更を許可する

en: Unresolved
ja: 未解決

en: Unresolved Statuses
ja: 未解決ステータス

en: Url to redirect in case you want to show your custom thank you page. Keep this empty to show above default thank you messege.
ja: 独自の送信完了ページを表示させる場合、リダイレクトするURL. デフォルトの送信完了ページを表示させる場合は空白のままにしてください

en: User Registration
ja: ユーザー登録

en: User Registration Method
ja: ユーザー登録方法

en: User Tickets
ja: ユーザーのチケット

en: Username
ja: ユーザー名

en: Username or email
ja: ユーザー名またはメールアドレス

en: View Less
ja: 表示を縮小

en: View More
ja: さらに参照する

en: View More ...
ja: さらに参照

en: View assigned me
ja: 自身に割り当てされたチケットの表示

en: View assigned others
ja: 他のサポートスタッフに割り当てられたチケットの表示

en: View unassigned
ja: 未割当のチケットの表示

en: Visibility
ja: 参照可否

en: Whether this field is medatory or optional. Yes indicates mendatory whereas no indicates optional.
ja: 項目を必須もしくは任意にします.Yesなら必須、Noなら任意になります

en: Width
ja: 幅

en: You are not authorized to view this ticket.
ja: このチケットを参照する権限がありません

en: You do not have permission to install plugin updates
ja: プラグインをアップデートする権限がありません

en: Your Email
ja: メールアドレス

en: Your Name
ja: 氏名

en: Your ticket has been closed!
ja: チケットはクローズされました

en: Your ticket has been created successfully!
ja: チケットの起票が完了しました

en: added note %1$s
ja: メモを追加: %1$s

en: assign agent changed to %1$s
ja: サポートスタッフが %1$s に変更されました

en: category changed to %1$s
ja: カテゴリーは %1$s に変更されました

en: days
ja: 日

en: done
ja: 完了

en: hours
ja: 時

en: just now
ja: 今

en: minutes
ja: 分

en: months
ja: か月

en: new_ticket
ja: 新しいチケット

en: priority changed to %1$s
ja: 優先度を %1$s に変更

en: replied %1$s
ja: 回答 %1$s

en: reported %1$s
ja: %1$s を報告しました

en: seconds
ja: 秒

en: status changed to %1$s
ja: ステータスは %1$s に変更されました

en: ticket_widget changed to %1$s
ja: チケットウィジェットを %1$sに変更

en: updated successfully.
ja: アップデートが完了しました

en: weeks
ja: 週

en: years
ja: 年
